איך בנוי דוד שמש

 
דוד השמש הוא אחד המתקנים הכי בסיסיים שכיום אפשר למצוא בכל בית בישראל. דודי שמש רבים נמצאים בבתי מגורים פרטיים, בדירות וגם בעסקים שונים כמו למשל בבריכות ציבוריות או במלונות, וזה בדיוק הזמן להבין כיצד דודי השמש יכולים לחמם את המים יעילות רבה כל כך ובאפס עלויות.
 

מה החלקים שמרכיבים את דוד השמש?

 
 
כדי להבין איך דוד שמש פועל צריך להבין איך הוא הבנוי. אחרי שנבין מה החלקים שמרכיבים אותו ומה כל אחד מהם עושה יהיה הרבה יותר קל להבין כיצד הוא פועל באופן כללי כדי לספק מים חמים בכל ימות השנה. אין חלק אחד שחשוב יותר מאחרים בדוד כי כל אחד מהם קריטי לפעילות תקינה, אך אפשר לומר שהמיכל של דוד השמש הוא הסמל שלו. במיכל הזה נאגרים המים ובחלק התחתון שלו יש את הפלאנג', שזו צלחת שעליה מותקנים גוף החימום והתרמוסטט שעליהם נרחיב בהמשך. המיכל מחובר בצינורות לקולט השמש כאשר התפקיד שלו כשמו כן הוא, לקלוט את קרני השמש.
 
 
 
איך בנוי דוד שמש
 
 
 
 

כיצד החלקים הללו פועלים ביחד לחימום?

 
  • אחרי שהבנו איך בנוי דוד שמש הגיע הזמן להבין מה כל חלק עושה וחשוב להתחיל מקולט השמש, כי זה הסדר ההגיוני של הפעולה. קולט השמש קולט את קרני השמש והעובדה שהוא שחור וגדול בעל שטח פנים רחב, תורמת מאוד לפעולה זו. בתוך קולט השמש יש צינורות מים קטנים כאשר המים הללו מתחממים וזורמים בצינור אל עבר חלקו העליון של מיכל דוד השמש.
  • כאשר המים מגיעים למיכל הם למעשה מחממים את המים שנמצאים בו הודות למפל הטמפ' אך המים שנמצאים בחלק התחתון שלו עדיין קרים. המים הללו זורמים עם צינור אחר אל קולט השמש ומתחממים גם הם וכך החימום שנוצר הוא מחזורי וקבוע עד אשר המיכל מתחמם כולו.
 

מה קורה במהלך החורף כשאין שמש?

 
כאשר אין שמש, כמו למשל בתקופת החורף, מנגנון הפעולה לעיל לא יכול לפעול. מה עושים במצב כזה? משתמשים בחימום החשמלי, וזה בדיוק הזמן ללחוץ על המפסק של דוד השמש ולהפעיל את גוף החימום. גוף החימום החשמלי שנמצא על הפלאנג', אותו הזכרנו מקודם, יחמם את המים בתהליך שיכול לקחת בין 10 דקות לשעה, תלוי מה העוצמה שלו וכמובן מה נפח המים שיש לחמם. התרמוסטט הוא למעשה חלק קטן יותר אך חשוב לא פחות שאמור לווסת את החימום כך שהמים לא יהיו חמים מידי. חימום זה מהיר אך הוא יקר יחסית, בוודאי לעומת חימום המים החינמי בתקופת הקיץ החמה.