היתרון בדוד שוכב

 

מהו דוד שמש שוכב ולמה להתקין אותו כך?

 
דוד שמש שוכב כשמו כן הוא, דוד שמש שמותקן כאשר הוא שוכב, כך שהוא יהיה לרוחבו ולא לאורכו. אולי זה נשמע לכם כמו הבדל קטן אך למעשה מדובר בהתקנה אחרת לגמרי שמצריכה תכנון שונה וכמובן גם מעמד מיוחד לדוד. דוד שמש שוכב יכול להיות יעיל יותר בגלל שהוא מקובע יותר. אמנם התקנה מקצועית תקבע את דוד השמש בצורה בטוחה בכל מקרה אך בכל זאת דוד שמש שוכב יוכל להיות עמיד ויציב יותר בפני רוח. כמו כן יהיה קל יותר לתקן אותו ולהתעסק בחלקים ובחיבורי הצנרת שלו כיוון שהם יהיו גלויים יותר ולא בחלק התחתון שלו.

 
 

מה היתרונות של התקנת דוד שמש שוכב?

 
 
דוד שמש שוכב יכול להיות לעתים גם ברירת מחדל. לא יהיה ניתן בכל מצב להתקין דוד שמש עומד כי לעתים לא יהיה מקום לקבע אותו. מיכל דוד שמש עומד יכול להיות מקובע לקיר וכאשר אין קיר כזה יש צורך להציב אותו במעמד מיוחד. המעמד הזה צריך לעמוד על הגג והוא צריך להיות גבוה מספיק כדי שהחיבורים של הצנרת מהחלק התחתון שלו יהיו בעלי גישה נכונה.

במצב כזה יהיה עדיף להתקין אותו במצב שוכב שיקל מאוד על ההתעסקות בו כמו שכבר ציינו בפסקה הקודמת. כמו כן אין הבדל בחימום המים, ההבדל יהיה רק כאשר מדובר בדוד חשמל, שבו המים יתחממו לאט יותר במצב אופקי.

 
 
 
 
 
 
 

האם כל טכנאי דוד שמש יידע להתקין אותו כך?

 
רוב טכנאי דודי השמש יוכלו להתקין את דוד השמש בכל צורה ובכל מקום. נדיר המצב בו טכנאי דוד שמש לא יכול להתקין אותו כמו שהלקוח רוצה, בעיקר כאשר זה אפשרי. אם מדובר בהתקנה מסוכנת או שלא תיתכן והלקוח מתעקש אז יכול להיות שהמתקין פשוט יסרב לקחת על התקנה כזו אחריות וזה מקרה אחר. למשל, אם יש בקשה מהלקוח להתקין את דוד השמש על גג רעפים מסוכן ושברירי אז יכול להיות שהטכנאי יסרב בנימוס. טכנאי דוד שמש לא יתקשה להתקין דוד שמש שוכב מכיוון שהתקנה כזו בסך הכל דורשת מעמד מיוחד שיאפשר את הצבתו בפוזיציה הזו, דבר שיש לכל מתקין ומתקין.

 

האם התקנת דוד שמש שוכב תעלה יותר?

 
התקנת דוד שמש שוכב לא תעלה יותר הרבה יותר מהתקנה רגילה אם כי המעמד שעליו יותקן דוד השמש לרוב יהיה יקר יותר. ההבדל לא יהיה גדול ולכל היותר תשלמו 200-300 שקלים יותר, סכום לא רלוונטי כאשר מדובר באלפי שקלים שגם ככה יוצאים מהכיס שלכם. חשוב לזכור כי ההתקנה יכולה להיות זולה יותר באופן כללי אם תבצעו סקר שוק מעמיק ונרחב שבו תיחשפו לכמה מתקינים שונים ותוכלו לקבל הצעות מחיר שונות. כמובן שהמחיר חשוב אך יש להתייחס לעוד פרמטרים כמו למשל האמינות של המתקין, ההמלצות שיש עליו, הניסיון שלו בתחום וכולי.