האם דוד חשמל יכול להתפוצץ?

 
 
השאלה המלחיצה הזאת מכילה בתוכה בשורה טובה ובשורה רעה. הבשורה הרעה היא שכן, דוד החשמל יכול להתפוצץ, הבשורה הטובה היא שזה מקרה נדיר מאוד שכדי שהוא יקרה יש צורך בכמה תנאים. במאמר זה נסביר על תסריט האימים הזה וכמובן כיצד ניתן למנוע אותו.
 

להכיר את דוד החשמל

 
דוד חשמל אינו נפוץ בישראל הודות לאקלים הים תיכוני שמספק לנו שמש רבה ברוב ימות השנה. השמש החזקה מחממת את המים לגמרי בחינם אך יש מקרים שבהם דוד חשמל יהיה עדיף, כמו למשל חוסר יכולת להתקין דוד שמש או צורך בדוד קטן במיוחד. דוד החשמל פועל בעזרת גוף חימום חשמלי כאשר ממש כמו בקומקום החשמלי, הוא מרתיח את המים ברגע שתדליקו את הכפתור המוכר ביותר בבית, הכפתור שמכונה הבוילר. עם זאת, המים לא יכולים להמשיך להתחמם לעד כיוון שיש בכל דוד חשמל ולמעשה בכל גוף חימום כלשהו תרמוסטט, שתפקידו להגביל את חימום המים.
 
 
 
האם דוד יכול להתפוצץ
 
 
 
 

למה בכלל שהדוד יתפוצץ?

 
חשוב להתחיל בסיבה הראשית לפיצוץ שיכול לקרות והיא הטעות האנושית שלכם כצרכנים. אם תפעילו את דוד החשמל בבקרה מלאה עליו אין שום סיבה שהוא יתפוצץ. תמיד כאשר מפעילים את הדוד יש לעקוב אחריו ולכבות אותו בזמן, אך במקרה שהדוד לא יהיה בבקרה ולא תכבו אותו בזמן כי יצאתם מהבית ושכחתם, באופן תיאורטי אם התרמוסטט לא יפעל הוא יכול להתפוצץ. למה? כי המים מתחממים עד אשר יש אדים רבים שכמובן לא יכולים לצאת ממנו כי המיכל עצמו סגור, לאט לאט המים יהפכו להיות קיטור והלחץ במיכל יהיה עד כדי כך גדול שהוא פשוט לא יעמוד בלחץ ויתפוצץ.
 
 

האם זה מסוכן?

 
פיצוץ דוד חשמל יכול להיות מסוכן אם אתם עומדים לידו, ובטח מתחתיו. לא הרבה אנשים היו עדים לפיצוץ כזה כיוון שבדרך כלל הוא קרה כשאותו אדם היה מחוץ לבי, הרי כבר אמרנו שהשכחה של הדוד דולק היא הבעיה שגורמת להיווצרות השרשרת הזו עד לפיצוץ מלכתחילה. בכל מקרה לא כדאי להיות ליד הדוד שזה קורה אך במקום להתחיל לתהות האם זה מסוכן, פשוט כבו את גוף החימום והבעיה תחלוף מעצמה. כמו שכבר אמרנו, המקרה הזה נדיר במיוחד ומה שבפועל יהיה הסכנה הגדולה יותר הוא בזבוז חשמל רב וכמובן ההרס של גוף החימום, שיחייב אתכם להחליף את הדוד.
 
 

תרמוסטט תקין יפתור את הבעיה

 
אם התרמוסטט יהיה תקין אז לא רק שהבעיה של פיצוץ דוד חשמל לא תהיה חלק מהדאגות שלכם, אלא שבזבוז החשמל עצמו לא יהיה כל כך גבוה. התרמוסטט הוא למעשה מתקן קטן שמותקן ליד גוף החימום וכאשר המים מגיעים לאיזה לערך העליון שנקבע בתקן, הוא מפסיק את פעולתו של גוף החימום. כך למעשה סכנת הפיצוץ חולפת עוד לפני שהיא באמת התחילה להיות גשמית, ובזבוז החשמל אמנם קרה אך לא ברמות שיהיו משמעותיות במיוחד למשק בית, אולי רק ירגישו כמיותרות.
 
 

גם טיימר יכול לעזור

 
אנו בשנת 2018 ובשנה המתקדמת הזו הטכנולוגיה כבר מספיק מפותחת כדי לשלוח לוויינים לחלל, לצלם צילומי לוויין מדויקים במיוחד ואפילו לפתח בינה מלאכותית. כל אלו גורמים לטיימר לדוד החשמל להיות המצאה די שולית ולא מתקדמת במיוחד, אך לאנשים רבים עדיין אין אותה. מדובר בהתקן קטן במיוחד שידאג שדוד החשמל שלכם יפעל פרק זמן מסוים, ויש כיום מפסקים מיוחדים שיאפשרו לכם לשלוט בו מרחוק ולהיות עדים באופן עדכני האם הוא דולק או מכובה.