כמה זמן המים החמים של הדוד יישארו חמים?

 
דוד בנפח סטנדרטי מסוגל לשמור על המים חמים לכל אורך שעות הלילה, אך כמובן שזה לא תמיד המצב ויש שורה ארוכה של פרמטרים המשפיעים על התוצאה. במאמר הבא נציג בפניכם את כל הפרטים ונסייע לבחירת דוד חסכוני ויעיל.
דוד שמש הוא נכון להיום אמצעי חימום המים הנפוץ בישראל. הסיבה לכך קשורה לא רק לזה שמדובר בהמצאה מקומית, אלא בעיקר לשעות השמש הרבות ולתנאי מזג האוויר.
 

היתרונות של הדוד

 
האקלים הים תיכוני בישראל מאפשר לנצל את האנרגיה הסולארית בצורה אופטימאלית. בזכות מזג האוויר בארץ ניתן לחמם את המים בדוד לכל אורך שעות היום, לחסוך בהוצאות חשמל ולהגיע לשעות הערב והלילה עם מים חמים. כמו כן, בתקופת החורף משתמשים במנגנון החשמלי של הדוד וכך מחממים את המים אפילו בימים שאין בהם שעות ארוכות ורצופות של שמש.
 

כך תדעו כמה זמן המים יישארו חמים

 
 
השאלה המעניינת היא מה באמת משפיע על האפקטיביות של דודי שמש וכמה זמן המים יכולים להישאר חמים. בשביל לענות על כך צריך לקחת בחשבון את הפרמטרים הבאים:

נפח הדוד – לכל דוד יש נפח מים אחר. אדם ממוצע צורך 30-40 ליטרים של מים חמים ביום חורף, והמשמעות היא שזוג יכול להסתפק בדוד של 80 ליטרים בעוד משפחה תצטרך דוד של 120 ליטר לפחות. יש גם דודים של 200 ליטר והלאה וככל שהנפח עולה כך המים נשארים חמים יותר זמן. אם מדליקים דוד גדול בלילה המים או לפחות חלק מהם אמורים להישאר חמים בבוקר.

 
 
 
הזמן שהמים בדוד שמש יישארו חמים
 
 
 
 
תנאי האקלים – המים החמים של הדוד יישארו חמים כל עוד בחוץ יש שמש. כאשר השמש שוקעת או לחילופין בימי החורף, המים נוטים להתקרר באופן טבעי. בימים חורפיים במיוחד עשויים המים להתקרר במהירות, לעומת עונות מעבר שבהן החימום הוא איטי. לשם השוואה, בימי הקיץ נדיר להגיע למצב שבו אין מים חמים בדוד.

בידוד תרמי – רוב האנשים לא לוקחים בחשבון את ההשפעה של הבידוד על המים החמים בתוך דודי השמש. את הבידוד התרמי משיגים באמצעות החומרים שעוטפים את הדוד ומגנים עליו מפני אובדן אנרגיה. השקעה חד פעמית בבידוד מחדש של הדוד למשל משתלמת בטווח הארוך, בעיקר כי היא מאפשרת לנצל את המים החמים שיש בו ליותר זמן.

 

השימוש בדוד

 
 
הכי חשוב לבחור דוד אשר מתאים לאופי השימוש. כך ניתן מצד אחד לחסוך בהוצאות על רכישת הדוד והתקנתו, ומצד שני לא להגיע למצב שבו המים מתקררים לפני שמספיקים להשתמש בהם. את בחירת הדוד מבצעים לפי מספר שעות השימוש הצפויות בקרב בני המשפחה ובהתאם לצרכים מיוחדים שמוגדרים מראש.
 
 
 

טיפים לבחירת הדוד

 
כדאי לצאת מתוך נקודת הנחה שהמים החמים בתוך דוד סטנדרטי אמורים להישאר חמים במשך 5-10 שעות לפחות. אם מעוניינים במים חמים יותר, צריך לבחור דוד עם מערכת בידוד חדשה ואפקטיבית. אפשרות אחרת היא להשקיע במנגנון האצה לחימום המים וכך להדליק אותו כמה דקות לפני שמתכוונים להיכנס להתקלח.

 

שיפור היעילות באמצעות ההתקנה

 
אפשר לשפר את יעילות הדוד עוד במהלך ההתקנה. זה אמנם לא משפיע על משך הזמן שבו המים יישארו חמים בתוך המכל עצמו, אך התקנה לכיוון השמש משפרת את היכולת של הדוד לספוג את החום. כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי הזוויות המומלצות להתקנת הדוד ולהתעניין במפרט הטכני שלהם. כך ניתן לחסוך בהוצאות השימוש של הדוד בקיץ או בחורף כאחד.