דוד שמש - צינורות

 
כשאנו מדברים על המערכת היעילה והמופלאה של דוד השמש, אנו מתייחסים בעיקר לשני החלקים החשובים שלו וגם הגדולים ביותר מבחינה פיזית: קולט השמש והמיכל הגדול, הלבן והמוכר לכול. עם זאת, ללא הצינורות שעוברים בין שניהם, הם לא היו יכולים לתפקד. זה הזמן להכיר את הצינורות הללו, ממה הם עשויים ובפני מה הם פגיעים. כמו כן, צריך לדעת מתי יש צורך להחליף אותם.
 
 

מה תפקיד הצינורות ואיפה הם עוברים?

 
דוד השמש פועל ברוב ימות השנה על ידי אנרגיה סולארית. האנרגיה עוברת דרך קרני השמש מגיעה אל קולטי השמש, זהו הפאנל הסולארי הגדול שנמצא על גג ביתכם, ובתוכו יש צינורות קטנים שעשויים מנחושת. הצינורות הללו קטנים מאוד והאנרגיה הסולרית מומרת לאנרגיית חום בפגיעתם במים ממש כמו שעור גופכם מתחמם ומשחים במגע קרני השמש, והמים החמים הללו מתאחדים מהצינורות הקטנים עד לצינור גדול אחד שזורם אל חלקו העליון של מיכל דוד השמש. מהחלק התחתון של דוד השמש זורמים מים קרים אל קולט השמש בצינור נוסף וזו סירקולציה קבועה.
 
 
 
דוד שמש צינורות
 
 
 
 
 

ממה עשויים הצינורות ומה עלול לפגוע בהם?

 
  • לדוד שמש צינורות שחייבים להיות עמידים בפני כמה פגיעות אפשריות. ראשית, הצינור חייב להיות עמיד בפני השמש החזקה שמאפיינת את האקלים בארץ ישראל. השמש יכול לפגוע במרקם הצינורות ומשם הדרך שלהם לפיצוץ שיגרום לאיבוד מים יהיה גדול הרבה יותר. שנית, הם חייבים להיות עמידים בפני תנאי לחות קשים כאשר גם לחות גבוהה מאפיינת את האקלים במדינתנו החמה. העמידות הזו צריכה להיות לטווח הארוך.
  • שלישית, הצינורות חייבים להיות עמידים בפני פגיעות, כאשר פגיעות, כאשר הפגיעות יכולות להגיע מדריכות בשוגג של אל ושעוברים בגג, מברד שיירד עליהם, מציפורים שינקרו אותם או מלחץ מים גבוה. לחץ המים הגבוה יכול לקרות בגלל סתימה בצינורות בתוך קולט השמש, לרוב בגלל הצטברות אבנית, כאשר הלחץ ימשיך לעלות ויחפש מקום אחר לצאת.
  • כמובן שאי אפשר לשכוח את העמידות החשובה ביותר של הצנרת לדוד השמש והיא עמידות לחום גבוה. הטמפרטורה של המים שיוצאים מקולט השמש יכולה להגיע ל-75 מעלות. אמנם לא מדובר על טמפרטורת רתיחה אך ללא ספק מדובר על טמפרטורה מספיק חמה שיכולה להמיס את הצינור אם לא יהיו איכותיים ולא כשירים למשימה שלשמה הותקן.
 
 

ממה עשויים צינורות לדוד שמש?

 
לדוד שמש צינורות שיהיו עשויים לרוב מנחושת, מתכת שעמידה מאוד בפני שמש חזקה, חום גבוה ותנאי לחות גבוהים. בצנרת נחושת יזרמו המים בתוך קולט השמש כאשר החיסרון היחיד שלה הוא שהיא לא עומדת בתנאי קיפאון, מה שבכל מקרה לא מאפיין את האקלים הישראלי. הצנרת שמוליכה את המים מקולט השמש אל המיכל וחזרה ממנו צריכה להיות צנרת חזקה, כאשר הדגש הוא בעיקר על הצינור שיוצא מקולט השמש ומוביל מים חמים אל המיכל. צנרת זו תהיה צינור PEX או צינור נחושת ששניהם עמידים לחום ולפגיעות.
 
 
 
שביט דודי שמש
 
 
 
 
 

הצנרת שלנו לדוד עמיד במיוחד

 
במידה ותהיה אצלכם נזילה מאחד הצינורות, יהיה צורך להחליף את הצינור כי הוא התפוצץ או כל בעיה אחרת, תדעו שתמיד תוכלו לסמוך על חברת שביט דודי שמש - אנו זמינים 24/7 אז בכל מקרה כזה או אחר צרו קשר מיידית!