תחזוקה והחלפה של דוד שמש - מתי צריך?

 
 
 

הדוד התקלקל? למדו מתי כדאי לתקן ומתי חובה להחליף

 
דוד השמש שלכם הוא אחד המיתקנים החשובים ביותר בבית. הוא זה שמחמם עבורכם את המים ומאפשר לכם ולבני הבית ליהנות ממקלחת או אמבטיה עם מים חמים ונעימים, או לשטוף את הכלים בחורף מבלי שהידיים שלכם יקפאו. אך למרות שהוא אחראי לא מעט על איכות חיינו, כל עוד הוא פועל כשורה, אנו בדרך כלל מתעלמים מקיומו. הבעיה מתחילה כשהוא מפסיק לתפקד...

 

תקלות נפוצות

 
אז כן, זה קורה. כמו כל מוצר חשמלי, גם דוד שמש יכול להתקלקל. וכמו כל מוצר חשמלי, גם כאן יהיה צורך בתיקון. אבל לפני כן, בואו נבין מהן הסיבות שבעטין הוא מתקלקל:

 
  • קצר או קושי בחימום המים – תקלה זו מתבטאת בכך שהחשמל קופץ בבית כשאתם מדליקים את הדוד או אם המים לא מתחממים כמו שצריך. במקרה כזה, יש סבירות גבוהה שגוף החימום תקול כתוצאה מהצטברות אבנית עליו. כדאי לדעת שהמים בארץ נחשבים למים קשים. כלומר, מלאים במלחים ובסידן שנערמים על גוף החימום, בקרקעית הדוד, בדפנותיו וכן בצינורות שמוליכים אליו, וכך למעשה מאטים מאוד את תהליך חימום המים.
  • תקלה זו ניתן לתקן על ידי שטיפה יסודית של האבנית מכל המקומות. מומלץ גם להתקין מסנן אבנית איכותי שיאט את הבלאי של הדוד ויפחית מאוד את הצטברות האבנית עליו.
  • נזילת מים – תקלה זו שכיחה מאוד והיא מתרחשת עקב בלאי של הדוד או בשל אטימה לקויה שלו. כאשר ישנה נזילה, יכול להתרחש קצר חשמלי או אפילו הפסקת פעילות מוחלטת. אם מדובר בדוד ישן, בן 8 שנים ומעלה, דעו שגם אם תתקנו את התקלה, סביר להניח שהוא לא יחזיק מעמד הרבה זמן ותצטרכו לשקול להחליף אותו לגמרי.
  • תקלה בקולטים – בדרך כלל מדובר בנזילה או בהצטברות לכלוך, אבנית ואבק על הקולטים, שעלול להקטין משמעותית את יכולת ספיגת קרני השמש לצורך חימום המים. טכנאי דודים יכול לומר לכם האם ניתן לתקן את התקלה (על ידי שטיפה יסודית של הקולטים למשל), או שתצטרכו להחליף אותם.

 
תמונה של טכנאי דודי שמש
 

תחזוקה

 
כדי להימנע מתקלות או לנסות להפחית את הסיכון שיקרו, מומלץ לבצע תחזוקה שוטפת של הדוד. מה זה אומר? בעיקרון, שתזמינו פעם ב-3 שנים, לפחות, טכנאי דודים שיבצע ניקיון יסודי של אבנית, חול וחלודה מכל החלקים, שיבדוק וישטוף את הקולטים והצינורות, גם האנכיים וגם האופקיים, שמחוברים לדוד ואת נקודות החיבור ביניהם, ושיפתח את כל הפקקים בקולטים ובדוד עצמו.

אם תקפידו לבצע תחזוקה כזו, גם תאריכו את חיי הדוד שלכם וגם תחסכו לעצמכם כסף, כיון שהוא יעבוד ביעילות מרובה ויחמם את המים במהירות.
 
 

מתי ואיך מחליפים דוד שמש?

 
דוד שמש, איכותי ומחברה טובה, אמור להחזיק מעמד בין 10 ל-15 שנים. יחד עם זאת וכפי שכתבנו, לפעמים לא תהיה לכם ברירה ותיאלצו להחליף אותו. באופן כללי יש שלושה מצבים שזה קורה:

  • מצב ראשון כאשר מהדוד יוצאים מי חלודה. למעשה זה אומר שהדוד הוא בעל ציפוי אמייל זול שלא אוטם אותו כמו שצריך. לכן, עם הזמן נוצרת בדוד כזה חלודה וצבע המים מתחלף.
  • מצב שני כאשר יש נזילה - במקרה כזה יש צורך לבדוק מהיכן נובעת הנזילה. אם היא מגיעה מאחד הצינורות או מהפח של הדוד המצב בר תיקון. פשוט צריך להחליף את הצינור או את הפח וזהו. אבל אם הנזילה מגיעה מהדוד עצמו, מהחלק הפנימי, ואתם מגלים חור או נקב בברזל, תגידו לדוד שלום ולא להתראות, ותחליפו אותו, חור בדוד הוא לא משהו שניתן לתקן.
  • מצב שלישי כאשר הדוד מקצר בשל תקלה במערכת החשמל ולא ניתן להחליף את הפלאנג' (בעברית "אוגן", התושבת שעליה יושבים גוף החימום, המאיץ והתרמוסטט). בדרך כלל זה קורה בדוודים ישנים, מעל 5 שנים.


 
אנו בחברת שביט פועלים בשטח משנת 1952. אנו מייצרים, מספקים ומתקינים דוודי שמש, מערכות סולאריות וחלקי חילוף איכותיים ואמינים ללקוחות פרטיים ועסקיים בכל אזור המרכז. המוצרים שלנו מותאמים לכל לקוח בנפרד והם נושאים תו תקן ישראלי ISO 9001.
הצוות שלנו מורכב מטכנאים בעלי ניסיון שמתחייבים להעניק ייעוץ ושירות אדיבים ומקצועיים, בכל מקום ובכל מזג אוויר. אנו מזמינים אתכם ליצור עימנו קשר בכל עניין. נשמח לשמוע מכם.

באדיבות אתר טוב תודה