דוד שמש חכם

 
דוד שמש חכם
 
 
בבתים רבים בארץ מחוברים דודי שמש, היות והאקלים של ישראל מציע ימי שמש רבים, שבהם אנרגיית השמש מספיקה, כדי לחמם את מי המקלחת. סוג זה של דודים מוביל לחיסכון כספי, היות וישנם מעט מאוד ימים שבהם יש להפעיל את הדוד תוך שימוש באנרגיה חשמלית.
 

המפרט הטכני

 
דודי שמש כוללים כמה חלקים עיקריים: חלק שבו נאגרים המים החמים, מאיץ חימום, גוף חימום, פלאנג'י, תרמוסטט, צינורות, קולטים סולריים ושסתומים. גוף החימום אחראי על חימום המים, והוא קיים בדוד שמש למקרים שבהם קרני השמש אינן מחממות את המים במידה מספקת, כמו בימי חורף אפרוריים. במקרים שבהם משתמשים באנרגיה של גוף החימום, זוהי פעולה הצורכת חשמל. מאיץ החימום של דודי שמש מתלבש על גוף החימום, כדי להאיץ את פעולת חימום המים. הפלאנג'י משמש כתושבת לגוף החימום ולתרמוסטט. התרמוסטט אחראי על ויסות וניטור המים, והוא שומר על כך שהמים לא יתחממו יתר על המידה, כך שלא תיווצר סכנה לכוויות מהמים, וכמובן מונע מדוד השמש להתפוצץ.

הקולט הסולרי הופך את אנרגיית השמש לאנרגיית חום, וכך מחמם את המים. הקולטים מוצבים כך שיוכלו להפיק את המקסימום. רצוי שיהיו בעלי צבע שחור, היות וצבע זה בולע את מרבית הקרינה. תפקיד הצינורות של דודי השמש הוא לחבר את הקולטים של השמש לגוף המתקן עצמו. ישנם צינורות נוספים שתפקידם הוא להעביר את המים החמים מהדוד אל מערכת המים של המבנה אליו הוא שייך. הצנרת צריכה להיות עשויה מחומרים מבודדים וגם עמידים לחום. לשסתומים של דודי השמש מספר תפקידים, ביניהם שמירה על הלחץ.
 

איך עובד דוד השמש החכם?

 
קרני השמש הופכות לאנרגיית חום בתוך קולטי השמש של דודי שמש. דרך הצינורות שמחוברים לקולטים, עוברים המים המחוממים. העיקרון הפיזיקלי, שעליו בנוי הדוד, הוא שמים מחוממים נהיים קלים יותר, ולכן זורמים כלפי מעלה אל הדוד המוצב גבוה מן הקולטים. בדיוק מסיבה זו, צינור המים הקרים מחובר אל חלקו התחתון של הדוד, ואילו צינור המים החמים מחובר אל חלקו העליון.