ניקוי קולטי שמש

 
עליתם פעם לגג של בניין והתבוננתם סביבכם? אם כן, ודאי הבחנתם בקולטי שמש רבים ומלוכלכים במיוחד. מה תפקידם של קולטים אלו ומדוע חשוב לנקות אותם? על כל זאת ועוד – במאמר הבא של שביט דודי שמש.
 

מה זה בכלל קולט שמש?

 
 
 
ראשית נתחיל בגאווה לאומית ונציין שקולט השמש זו המצאה ישראלית. אם מסתכלים על הגגות של בתים בישראל, הרי שהמצאה זו היא אחת ההמצאות החשובות ביותר עבור תושבי ישראל משום שכמעט בכל גג ניתן למצוא לצד דודי השמש גם קולטים. למעשה, כל הרעיון של דודי השמש מבוסס על אותם הקולטים. הקולטים מוצבים כך שפניהם אל השמש וכאשר קרני השמש פוגעות בקולטים, הם מרכזים את האנרגיה הסולארית הזו והופכים אותה לאנרגיה פוטנציאלית לחימום המים שבדוד, כאשר בין המכל של דוד השמש לבין הקולטים עצמם ישנם כמה צינורות קטנים שמהם מוזרמים המים הקרים אל הקולטים והמים החמים מהקולטים אל הדוד וחוזר חלילה. ישנם סוגים רבים של קולטים, שנבדלים זה מזה בגודל שלהם, בציפוי שלהם ובאיכות קליטת קרני השמש.
 
 
 
 
ניקוי קולטי שמש
 
 
 
 
 

כיצד מתבצע ניקוי קולטי שמש?

 
 
לאחר שהבנו את התפקיד החשוב של קולטי שמש במערכת של דוד שמש, קל להבין מדוע הלכלוך והאבנית הם האויב שלנו. ההסבר לכך הוא פשוט מאוד - קולט שמש שהצטבר עליו לכלוך רב, יוכל לקלוט פחות מקרני השמש ובכך לחמם פחות ביעילות את המים שבדוד השמש. כך, אנחנו למעשה מפסידים חלק גדול מהאנרגיה הסולארית הפוטנציאלית. אנו נרגיש את התקלה בכך שהמים בצינורות יהיו בסופו של דבר פחות חמים או שייקח זמן רב מאוד לחמם את הדוד. הלכלוך שעל הקולטים יכול להיות תוצאה של אבק ובוץ שמצטברים באוויר עם עונות השנה, וכן של לשלשת ציפורים ולכלוכים רבים נוספים. הפתרון למצב כזה הוא פשוט – ניקוי חיצוני של הקולטים בעזרת מים וסמרטוט, בהנחה שהגישה לקולטים על גבי הגג היא פשוטה ובטיחותית. חשוב לציין כי ניקוי מפעם לפעם של הקולטים יכול לעשות פלאים בכל הנוגע לחימום יעיל של המים בדודי שמש.

 
 
 
לכלוך חיצוני על גבי קולטי שמש זו לא הסיבה העיקרית לפעילות לא טובה שלהם. הסיבה המרכזית לפגיעה בקולטים היא האבנית – האויב מספר אחת של כל חלק בדוד השמש. האבנית שנמצאת בכמות גבוהה בצנרת הישראלית, עלולה לחסום את הצינורות הקטנים של הקולט ובכך למנוע מהקולטים לבצע את תהליך חימום המים שבדוד בעזרת האנרגיה הסולארית של קרני השמש. במקרים כאלו, התיקון יהיה מעט יותר סבוך ויכלול מעורבות של איש מקצוע. במידה ותפסתם את התקלה והזמנתם איש מקצוע בזמן, כל שיידרש הוא תשלום של כמה מאוד שקלים בודדים ואיש המקצוע יפתח בזהירות את צינורות הקולט וינקה אותם היטב מכל הצטברות של אבנית. חשוב לציין כי זו איננה פעולה פשוטה כמו ניקוי חיצוני של קולטי שמש ולכן מאוד לא מומלץ לנסות לנקות לבד את צינורת הקולט מאבנית אם אינכם מיומנים בפעילויות כגון אלו.
 
 

שמרו על בטיחות

 
קולטי שמש נמצאים באופן טבעי על גבי גגות הבתים והבניינים. ישנם גגות אליהם יש גישה נוחה ובטיחותית הכוללת גם מעקה בטיחות, אולם רוב הגגות אינם כאלו, בייחוד אם מדובר בגגות רעפים. חשוב שלא תיקחו סיכונים מיותרים בניסיון לבדוק מה המצב של הקולטים של הדוד שלכם ולנקות אותם. קראו לאיש מקצוע בכדי לטפל בניקוי של קולטים ואל תסכנו את עצמכם. אנחנו בשביט דודי שמש וחשמל נשמח לעמוד לרשותכם בכל הנוגע לניקוי קולטים או כל תקלה אחרת בדודים שברשותכם – אז צרו קשר עוד היום!