החלפת גוף חימום בדוד חשמל

 
גוף חימום הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בדוד החשמל, לכן צריך לדעת כיצד לזהות סימנים מוקדמים לבעיות ובמידת הצורך גם לבצע החלפה שלו. במאמר הבא נרחיב על כך ונסביר עם מי להתייעץ בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

דוד חשמל אמור לשמש כסוג של גיבוי לדוד שמש. בעוד דוד שמש סופג את האנרגיה מהשמש ומעביר אותה דרך קולטים ייעודיים על מנת לחמם את המים, דוד החשמל פועל על מקור אנרגיה אחר. כפועל יוצא מכך, הדרך של דוד חשמל לחמם את המים היא להפעיל גוף חימום. עם זאת, גם גוף החימום עלול להתקלקל ובמקרים כאלה צריך לחפש את הסיבות.

באופן עקרוני, כל מערכת של דוד שמש מורכבת ממכל שבתוכו נמצאים המים, קולטני שמש שהתפקיד שלהם הוא כאמור לקלוט את האנרגיה הסולארית וגוף חימום. בניגוד לשאר המרכיבים, גוף החימום הוא זה שאחראי לחמם את המים בצורה חשמלית בימים שבהם אין שמש. לאחר שגוף החשמל מחמם את המים, הם עוברים דרך הצנרת לתשתית הביתית.

 

איך מחליפים גוף חימום בדוד חשמל?

 
הדרך להתמודד עם תקלות שונות של גוף חימום בדוד חשמל היא לזהות אותן כמה שיותר מוקדם. בשביל להשיג את המטרה הזו, צריך לדעת את הדברים הבאים על הדוד:

  • פלאנג' – דוד חשמל שלא מחמם את המים עלול לסבול מתקלה בגוף החימום או בפלאנג'. הפלאנג' הוא אוגן שעליו מורכבים התרמוסטט וגוף החימום, לכן החלפה שלו יכולה לפתור את הבעיה. אם החלפת הפלאנג' לא פותרת את הבעיה, ייתכן ויש מקום להחליף את כל התרמוסטט או כמובן את גוף החימום עצמו.
  • הוראות בטיחות – חשוב מאוד לשמור על הוראות הבטיחות במהלך החלפת גוף חימום בדוד חשמל. ראשית, יש לבצע את העבודה על ידי אנשי מקצוע שמתמחים בכך ומציגים תעודות רלוונטיות. שנית, צריך לנתק את זרם החשמל כי העבודה כוללת החלפה והתעסקות עם מגעים חשמליים שבאים במגע עם מים. חוץ מזה, צריך לסגור את שיבר המים הראשי.
  • כלי עבודה – האופן שבו מבצעים החלפת גוף חימום בדוד חשמל מבוסס על מברג רגיל, טסטר, מפתח ראצ'ט ופלייר דק. חוץ מזה, צריך לארגן מראש גוף חימום חדש שמתאים לדוד הספציפי שבו מתכוונים להתקין אותו.

 

סדר פעולות להחלפת גוף חימום

 
אחרי שמזהים שהתקלה היא מגוף החימום ולא מהפלאנג' או מהתרמוסט, אפשר לבצע את ההחלפה שלו. בשלב הראשון, מנתקים את החשמל לדוד מלוח החשמל של הבית או מהמתג הראשי. זה גם השלב שבו נעזרים בטסטר על מנת לשמור על הבטיחות וגם הרגע שבו צריך להרחיק מאזור העבודה ילדים, חיות מחמד או עוברים ושבים.

בשלב הבא מנתקים את המים ולאחר מכן מפרקים את גוף החימום הישן כדי להרכיב במקומו את גוף החימום החדש. כאן, הדגש הוא על פירוק מכסה הפלסטיק שאמור להגן על החלקים וניתן לעשות את זה באמצעות שחרור של שלושה ברגים שנמצאים בתחתית שלו. לאחר שמסיימים להסיר את החלק הרלוונטי, אפשר כבר לראות את התרמוסטט ואת החלק החיצוני של גוף החימום – ואז גם לפרק את כל חיבורי החשמל ואת כבל ההארקה.

בסוף, מוציאים את התרמוסטט מגוף החימום, מפרקים את גוף החימום, מרוקנים את הדוד ומכניסים את גוף החימום החדש למקומו. אחרי שמוודאים שאין נזילות מים, עוברים לשלב האחרון שהוא חיבור כבלי החשמל והחזרת החשמל. לכל אורך הדרך, יש להקפיד על הנחיות הזהירות ועל כללי הבטיחות.